Menu
Your Cart

Dolu Qarşısının Alınması

DOLU NEDİR / NASIL OLUŞUR

Dolu olayı genelde ilkbaharda ve sonbaharda yaşanan fırtına sonucunda yoğun olarak görülmekle birlikte, dünyada yaşanan iklim değişiklikleri sonucunda daha sık görülmeye başlanmıştır.Doluyu oluşturan kümülonimbus bulutları yeryüzünden yaklaşık 5 ile 16 km yükseklikte oluşur yoğun yıldırım ile birlikte Bulut içinde yükselici akımlarla, alt kısımlardan yükseklere taşınan sudamlacıkları, taşındığı yerdeki sıcaklık donma noktasının çok altında olduğu için donar. Daha sonra oluşan buz kristalleri düşmeye başlar ve tekrar yukarıya doğru bir akıma yakalanarak, Bu kez de ikinci bir defa etrafına buz tabakaları eklenerek ve damlacığı daha büyütür. Bu çevrim, ta ki damlacıklar bu akımlarla havada tutunamayacak büyüklüğe (ağırlığa) erişene kadarsürer. Sonra da dolu olarak yer yüzeyine düşer. Bulut içindeki bu oluşuma neden olan dikey hava hareketleri ne denli kuvvetli olursa, dolunun gelişimi o kadar uzun sürer ve yere düşmesiesnasında daha büyük bir dolu oluşturur.

DOLU CİHAZININ GELİŞİMİ

DOLU ÖNLEME CİHAZININ TARİHÇESİ

Dolu önleme cihazlarının ilk kullanımı 1900 yıllarınını başlarında Avusturyada geliştirilen cihaz ile başlanmış ve kısa sürede avrupada yaygınlaşmıştır, 1990 yılından itibaren Amerika veAvrupa da bir çok ülkede üretilmeye ve özellikle Tarım alanlarındaSera alanlarındaGüneş Enerji Panellerinin Kurulu olduğu alanlarda ve Açık Araç Park sahalarında kullanılmaya başlanancihaz özellikle İran da yoğun bir şekilde tarım arazilerinde ve Otomotiv üretim tesislerinde devlet desteği ile kullanılmaktadır.

Ülkemizde 2014 yılından itibaren ithal edilerek kullanılmaya başlanan dolu önleme cihazı, 2018 yılından itibaren VAN TEKNOKENT te yapılan AR-GE çalışmaları ile geliştirilerek, VANİŞGEM de yerli ve milli imkanlarla üretilmeye başlanmış, 2018 yılından itibaren Yurt içine satışı ve Yurt Dışına ihracatı gerçekleştirilmektedir.

DOLU CİHAZI ÇALIŞMA SİSTEMİ

Dolu önleme cihazı, Asetilen gazının reaktörde patlatılması ile elde edilen güçlü ultrasonik Saliton ses dalgalarının, Konik bir baca marifetiyle gökyüzüne doğru genişleyerek dolu bulutlarınaulaşmasını ve cihazın etki alanına giren bulutlarda oluşturduğu türbülans ile dolunun kristalleşme formunu bozup, kristallerin birleşerek büyümesini ve buz kütlesi haline gelmesini engelleyerek yağmur ya da küçük toz parçaları halinde yağmasını sağlar.

Dolu bulutlarının, cihazın bulunduğu bölgeye 5 ila 10 km mesafe yaklaşması öncesinde cihaz çalıştırılarak, yaklaşık 6 saniyede 1 yapılan atışlar ile gökyüzüne peryodik olarak ses dalgaları gönderilir.

Gökyüzüne gönderilen saliton ses dalgaları bulut içerisinde oluşturduğu etki ile kristallerin birleşerek büyümesini ve buz kütlesi haline gelmesini engeller ve yeryüzüne su olarak yağmasını sağlar.

Dolu önleme cihazının çalışması ile yağmur bulutlarının dağıtılması veya yağan yağmurun miktarının etkilenmesi söz konusu değildir, Dolu Önleme Cihazının Başarısı büyük oranda dolubulutunun erken haber alınmasına ve cihazın doğru zamanda çalıştırılmasına bağlıdır.

Cihazda kullanılan Asetilen gazının ve elde edilen ses dalgalarının çevresel bir zararı bulunmamaktadır.

Cihaz üreticisi tarafından sahada görevli operatörlere verilen eğitimler ile dolu bulutlarının tanınması sağlanır.

Bu konuda ücretli hizmet veren meteoroloji erken uyarı firması tarafından hizmet alınarak saha koordinatları 7/24 takip edilip Dolu bulutlarının koordinata yaklaşması ile meteoroloji firması tarafından cihaza veya kullanıcıya mesaj yoluyla uyarı gönderilerek tespiti yapılabilir veya cihazın çalışması sağlanabilir.

Dolu önleme cihazının etki alanı bulut yoğunluğuna ve rüzgarın şiddetine göre değişiklik arz etmekle beraber yaklaşık 800 ila 1.000 Dönüm arasında etkili olmaktadır. Cihazın doluya karşı etkisi, gelen bulutların yoğunluğuna göre % 70 ila % 90 arasında fayda sağlamaktadır.

Dolu önleme cihazı, Yetkilendirilen Akıllı telefon aracılığı ile, Operatör tarafından uzaktan SMS komut ile, Operatör tarafından uzaktan kumanda ile (30 mt) ve Operatör tarafından manuel olarak çalıştırılabilir.

Dolu önleme cihazı tümüyle elektronik haberleşme ve yazılım sistemleri ile donatıldığı için hizmet satin alınan erken uyarı firmasının gönderdiği mesaj ilede otomatik çalıştırılabilir.